Historie, letectví, letadla
letecká výzbroj a osobnosti
Nakladatelství letecké
a válečné literatury
Kde nás potkáte
Akce kde nás potkáte
02.05.2012 / 00:18
Na těchto akcích najdete náš prodejní stánek s knihami za výhodnou cenu.
29.-30.4.2023 Den ve vzduchu PLASY
20.5.2023 Den otevřených dveří ČÁSLAV
27.-28.5.2023 Aviatická pouť PARDUBICE
03.6.2023 Aviatický den PŘEROV
12.-13.8.2023 Letecký den CHEB
9.9.2023 Strakonice ON AIR STRAKONICE
16.-17.9.2023 Dny NATO OSTRAVA
11.11.2023 Plastiková zima BRATISLAVA
» více o "Kde nás potkáte"
aktualita
OMLUVA AUTORA
24.04.2021 / 21:47
Nakladatelství Svět křídel právě vydalo mou knihu PRÁŠKAŘI. Současná ekonomická a ekologická pravidla nedovolují tento druh leteckých prací vykonávat. Letecké práce v zemědělské výrobě tak skončily. Považoval jsem za nutné obětavou práci pilotů práškařů svou knihou připomenout a projevit tak úctu k tomu, co ve svém životě dokázali.
Celou knihu prolíná mé přesvědčení, že všichni práškaři svůj život prožili v kritických podmínkách. Množství startů a přistání, způsob létání, klimatické poměry, zdravotní nebezpečí aplikovaných chemických prostředků a pod. Je třeba těmto pilotům, zvláště těm, jejichž létání skončilo fatálním způsobem vyslovit obdiv a poděkování. To byl kredit, se kterým jsem k sepsání knihy přistupoval, bohužel jsem jednu informaci uvedl nesprávně.
Bohužel se mi stal nepříjemný omyl, když jsem do tabulky mimořádných událostí na straně 222 jmenované knihy zaznamenal nehodu letounu L-60S, OK-NNJ, pilotovaného panem Valáškem. Pan Valášek nebyl pilotem práškařem a letoun patřil aeroklubu. Panu Valáškovi se za tuto svou chybu upřímně omlouvám.
» více o "aktualita"
Náš host
Za hroby se lvy
27.11.2012 / 23:00
Dvoudílná kniha Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci.
» více o "Náš host"
Všechny knihy autora: "Michal DLOUHĂť"
(nenalezena žádná shoda)
nová kniha
Cheb 1917-1947
19.03.2019 / 22:58
Jiří Rajlich: Cheb 1917-1947: Aviatici a letadla prvního vojenského letiště v Českých zemích. Vydal Svět křídel, Cheb 2020.
V předvečer leteckého dne v Chebu konaného letos 22. a 23. srpna vydalo nakladatelství Svět křídel knihu, kterou se již potřetí vrací k historii chebského letiště. Po prvních dvou z pera Luďka Matějíčka nazvaných Chebská křídla (2006) a Chebská křídla v souvislostech (2013) je tentokrát jejím autorem známý letecký publicista a ředitel historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického archívu v Praze PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D.
Nezasvěcenému čtenáři by se mohlo zdát, že téma chebského vojenského letiště již bylo prvními dvěma pracemi vyčerpáno, ale Jiří Rajlich nás přesvědčil o opaku. Tentokrát se věnuje pouze historii vojenského letiště v Chebu a záměrně zcela vynechává druhé chebské letiště, kterým bylo bývalé tovární letiště Flugzeugwerke Eger. Kniha je na naše poměry navíc poněkud netradičně uspořádána, neboť těžiště téměř čtyřsetstránkové publikace je ve fotografiích a popiskách k nim.
Samotný text se zabývá vysvětlením nebo spíše seznámením čtenářů s bílými místy třicetileté historie. V úvodu nás autor seznamuje s organizací pilotního výcviku u c. a k. letectva. Tím se dostává k historii rakousko-uherských leteckých náhradních pluků, přičemž nevynechal ani Akciovou společnost strojírny, dříve Breitfeld, Daněk & spol. a První českou společnost na létadla, spol. s r.o. (Al-Ma). Vysvětluje také důvody, proč byl vybrán právě Cheb i samotný vznik tamní Letecké náhradní setniny 16. Stranou zájmu nezůstávají ani velící důstojníci, v kapitole nás kromě posledního velitele seznamuje i s jeho dvěma předchůdci, o kterých se česká literatura nezmiňuje. Představeni jsou také další funkcionáři Leteckého náhradního pluku 16, přičemž Jiří Rajlich se věnuje i českému živlu (personálu c. a k. letectva české národnosti nebo pocházejícímu z Čech), který poté tvořil i základ československého letectva. Nevynechal ani letouny působící u Fliku 16 a obsazení chebského letiště během revolučních dnů na podzim 1918. Dalo by se říct, že opět mapuje bílá místa historie, neboť kdo dnes například ví, jakým způsobem se do sbírek československého muzea dostaly dnes již bohužel zrušené Hansa Brandenburg D.I nebo Fokker A.III.
Věnuje se rovněž působení Vzduchoplaveckého učiliště (Leteckého učiliště) a jeho pozdější odloučené části, Leteckému pluku 1 a Četnické letecké hlídce na letišti v Chebu. Nevynechal ani působení Luftwaffe a letectva Ruské osvobozenecké armády. Závěrečné dvě kapitoly pak pojednávají o konci chebského letiště a zmínce o dochovaných chebských hangárech ve Kbelích a Olomouci. Objasnění historie vzniku hangárů firem Hartl a Waagner, Biro & Kurz patří také k tomu zajímavému, co text obsahuje.
Kapitoly obsažené v předchozím odstavci patří k zajímavým, ale stručným. To není nijak na škodu, neboť publikace obsahuje na 850 fotografií, které v části týkající se meziválečného období text v široké míře doplňují. Zejména jejich popisky obsahují hodně zajímavých informací. Výše uvedeným se odlišuje od dvou posledních knih z pera Jiřího Rajlicha (Na křídlech války a V pekle nebeských výšin) a lze ji doporučit každému zájemci o historii nejen československého vojenského letectva.
» více o "nová kniha"
Dodací podmínky
POŠTOVNÉ A BALNÉ !!!
10.09.2007 / 09:44
V rámci zkvalitnění našich služeb jsme připravili i další formu platby pro naše zákazníky. Je možno knihy platit přímo na náš účet, v tom případě je kniha účtována bez poštovného, navíc se slevou 15 %, než když je kniha posílána dobírkou!
Chceme upozornit, že nadále je cena poštovného a balného maximálně pouze 60,- Kč, dle váhy balíčku (Ceny platí pouze po ČR!).
Pokud bude platba uskutečněná předem na účet, poštovné a balné je zdarma. (Pozor, platí pouze pro knihy, které máme na skladě!) Po Vaší objednávce Vám dojde ještě jeden email s dodatečným potvrzením ceny i poštovného, na kterém se můžeme domluvit na následném způsobu platby a dalších dotazech.
Číslo účtu Vám bude sděleno na požádání v objednávce. Knihy můžete objednávat přes automat na našich stránkách, nebo přímo na email: redakce@svetkridel.cz .
» více o "Dodací podmínky"
Copyright © 2008 Svět Křídel | All Rights Reserved
Design R. Zálešák | PalmNet