SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Naše knihy

Všechny knihy autora: "Barrett TILLMAN, Marion CARL"

(nalezen jeden titul)

Stíhací eso Marion Carl


Autor: Barrett TILLMAN, Marion CARL   

Rok vydání: 1996

ISBN: 80-85280-42-6

Obálka: Miloslav KLOFANDA

Skladem: ne

Cena: 149,- Kč

Zařazení: Memoáry; Technika; Vojenské letectvo

Formát: 165x235, stran 114, pevná vazba

Autor, stíhací eso námořní pěchoty USA, si zvolil za svého “navigátora” pro sepsání autobiografie známého spisovatele leteckohistorických knih, Barretta Tillmana. Popisují historické události, ve kterých mladý farmářský synek Marion Carl z Oregonu nenápadně začíná svou kariéru, aby se později stal jedním z nejzkušenějších letců na světě.
Carlův rozsáhlý seznam činů, ve kterých byl první, začíná za 2. světové války, kdy byl citován jako první stíhací eso americké námořní pěchoty; byl jedním z prvních příslušníků Marines, který pilotoval helikoptéru, a byl také prvním příslušníkem USMC, který přistál na palubě mateřské letadlové lodi s proudovým letounem. Tyto výkony též přispěly k tomu, že byl jako dosud první žijící příslušník U.S. Marines zařazen do Síně slávy amerického námořního letectví (Naval Aviation Hall of Fame) i do Síně cti námořních palubních zkušebních pilotů (Navy Carrier Aviation Test Pilots Hall of Honor).
Bojová služba Mariona Carla zahrnovala takové významné bitvy, jako o Midway a o Guadalcanal. Nespočinul však na vavřínech slávy a zúčastnil se fotoprůzkumných letů nad komunistickou Čínu v roce 1955 a odlétal řadu bojových letů ve Vietnamu. V době míru se proslavil jako zkušební pilot “rozšiřováním letové obálky” a přidal ke svým záznamům z 2. světové války světové rekordy v dosažené výšce letu a maximální rychlosti. Byl také prvním americkým vojenským letcem, který používal plně přetlakový výškový oděv.
Tyto velmi čtivé memoáry jsou přímé a rozsáhlé stejně jako život tohoto muže. Jde o významný příspěvek k popsání historie vývoje letectva námořní pěchoty USA.