SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Naše knihy

Všechny knihy autora: "Merle OLMSTED"

(nalezen jeden titul)

Esa Yoxfordu
357. stíhací skupina nad Evropou

Autor: Merle OLMSTED   

Rok vydání: 1996

ISBN: 80-85280-37-X

Obálka: Miloslav KLOFANDA

Skladem: ne

Cena: 190,- Kč

Zařazení: Vojenské letectvo; Archiv

Formát: 165x235, stran 248, pevná vazba

Tato kniha byla původně vydána v roce 1970 jako historie 357th Fighter Group, dlouho předtím, než letecké publikace začaly dosahovat podrobnosti a kvalit, s jakými se setkáváme dnes. Po více než dvaceti let od jejího vydání se autorovi podařilo nashromáždit velké množství dalších informací a fotografií. Proto vynikla “nová” a rozšířená historie 357 FG jako součásti mocné 8. letecké armády USAAF za 2. světové války.
Za studnici údajů pro toto dílo posloužily původní operační záznamy skupiny, uskladněné primárně v historickém středisku USAF Historical Archives na základně Maxwell AFB v Alabamě a v Národním archivu USA (National Archives) ve Washingtonu.
Nejdůležitějšími z nich jsou záznamy sestavované velitelem bojové operace po návratu
z letu; měsíční statistické zprávy; zprávy jednotlivých letců o průběhu boje (Encounter Reports) a zprávy o pohřešovaných příslušnících letových osádek (Missing Aircrew Report). Text je doplněn osobními postřehy bývalými příslušníky 57. stíhací skupiny. Milovníky letecké historie nadchnou téměř dvě stovky fotografií.
Úspěchy 357. skupiny v několika dalších směrech:
1) Dosáhla nejvyššího množství sestřelených nepřátelských letadel během jednoho dne (55,5).
2) Zničila více proudových stíhacích letadel (Me 262) ve vzdušných bojích (18,5), než kterákoli jiná skupina.
3) Svého skóre dosáhla nejrychlejším způsobem během posledního roku války.
4) 357 FG měla čtyřicet dvě stíhací esa, tj. piloty s pěti a více vzdušnými vítězstvími. Byli to piloti, kteří dosáhli všech nebo většiny svých vítězství u této skupiny. S použitím stejných kritérií pak mela 56. skupina čtyřicet jedna stíhacích es a 4. FG třicet devět. Žádná jiná ze stíhacích skupin se k těmto číslům ani zdaleka nepřiblížila.
V rámci této knihy byla použita rada myšlenek a slov mnoha veteránu bývalé 357 FG. Všichni jsou v textu patřičně uvedeni a patří jim za to můj vděk. Za všechny možno jmenovat Rogera Freemana z Velké Británie, Konrada Rudolpha z Nemecka, Johna Manhra z Nizozemí a Richarda Goyata z Francie za jejich pomoc při zjišťování nejrůznějších údajů.
Tato kniha je věnována velké rodině 357th Fighter Group, z nichž mnozí do ní osobně přispěli. Především ale tem, kteří se dnešních dnu nedožili.