SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Bojiště Afghánistán
Sovětsko-afghánský válečný konflikt 1979 - 1989

Autor: Jiří F. Šiška   

Rok vydání: 2004

ISBN: 80-86808-07-6

Skladem: ne

Cena: 290,- Kč

Formát: 165x235, stran 240, pevná vazba

Nejnovější kniha z pera našeho předního odborníka na problematiku ruských/sovětských válečných konfliktů, autora u čtenářů velmi oblíbených publikací.
Jedná se o původní dílo, které čtenářsky atraktivní formou podchycuje válečný konflikt z dob sovětské intervence v Afghánistánu. Publikace je koncipována jako ucelený pohled
na tuto problematiku od samotného začátku války (1979), až do úplného stažení jednotek v roce 1989.
Publikace vychází z doposud nezveřejněných autentických zahraničních pramenů, které kvůli předchozímu informačnímu vakuu nebyly zpřístupněny.
Tyto materiály po teroristických útocích z 11. září 2001 vnáší zcela nový pohled na dění a historii v Afghánistánu, čímž afghánská problematika dostává jinou dimenzi.
V práci jsou uvedeny konkrétní počty a údaje o nasazených jednotkách, způsobu a zvláštnosti vedení boje s mudžáhedíny, specifice terénu, používané vojenské technice
a další faktografické údaje. Dílo se také zaměřuje na omyly a chyby, kterých se Sovětská armáda dopouštěla, tedy na úskalí, se kterými se mohou setkat i vojáci nasazení v současné a budoucí době v Afghánistánu. Jsou zejména popisovány nástrahy, krutosti a nálady vůči cizím vojskům, stejně tak jako chování samotných Afghánců v boji.
Práce zároveň obsahuje vyprávění o skutečných osudech jednotlivců (jak některých velitelů, tak i řadových vojáků), jež jsou zasazena na pozadí historických událostí. Tímto text získává lidský rozměr, který je blízký nejširšímu okruhu čtenářů.