Historie, letectví, letadla
letecká výzbroj a osobnosti
Nakladatelství letecké
a válečné literatury
Autor: Jindřich MAREK
Rok vydání: 2005
ISBN: 80-86808-16-5
Skladem: ne
Cena: 290,- Kč
Zařazení: Odboj
Formát: 165x235, stran 416, pevná vazba
Týká se nasazení letectva 6.5. 1945 za svítání.
I. Vlastní skupiny zaútočí za svítání na jihovýchodní a jižní okraj města ve směru od Benešova na pravém a od Zbraslavi na levém břehu Vltavy směrem na sever.
2. Věnovat pozornost hákovým křížům na domech, červeným křížům na budovách a viditelným znamením pro letectvo.
3. Cíle: celý střed města na východním břehu Vltavy s hlavním cílem okolí Václavského náměstí (na východ od Střeleckého ostrova, přes který vede jediný most).
4. Mnoho zápalných bomb, celé hnízdo musí hořet.
Bleskový dálnopis velitele zbraní SS v Čechách a na Moravě hraběte Pücklera štábu Schörnerovy armádní skupiny „Mitte“ ve Velichovkách
Tanky se přiblížily až na vzdálenost 100 metrů k barikádě, kterou odstřelovaly ze svých děl a kulometů asi po 6 minut. Při tomto odstřelování byl těžce v obličeji zraněn velitel barikády vrchní strážmistr Václav Kučera (č. 2131), který přesto, že byl ve stavu nemocných, dostavil se již v prvních chvílích povstání k revíru.
Když se tanky znovu rozjely proti barikádě, musili obhájci, kteří byli jen nedostatečně vyzbrojeni (měli jen pušky, z nichž tři byly automatické) ustoupit 150 metrů zpět k Biskupské ul.
Štábní strážmistr Alois Prášil (2885), který maje výcvik v používání pancéřové pěsti si mezitím z Jiřího kasáren přinesl pancéřovou pěst a touto z jednoho domu na Poříčí odstřelil a zapálil vedoucí tank, který pronikl až do Biskupské ulice. Po tomto zásahu se tanky vrátily zpět do Karlína a na barikádě Těšnov-Poříčí zůstala pouze německá pěchota, na kterou naši podnikli protiútok a barikády znovu dobyli zpět...
Z hlášení o povstalecké činnosti příslušníků 3. policejního revíru
Je sobota. Týden po začátku revoluce. Jdeme domů. Jsme celí špinaví a roztrhaní, máme zničené šaty a boty, jak jsme nastupovali v civilu, ale v očích máme radost. Cestou již potkáváme pečlivě a čistě ustrojený lid, jak ve svátek. Zaspali jsme? Ne. My jsme pouze vydrželi...
Z deníku Emila Kavana, příslušníka II. praporu Zpravodajské brigády - ZB Toledo, který se s kamarády zúčastnil krvavých bojů o Masarykovo nádraží.
Kdo si dnes uvědomuje, že boje na pražských barikádách byly největším bojovým vystoupením českého národa ve 20. století? Místo toho je toto povstání až do dnešních dnů součástí zlovolného falšování a hanobení českých dějin. Proto vznikla tato kniha s cílem podívat bez emocí a předsudků na hlavní protagonisty této významné historické události, na její průběh i poválečné neustále se proměňující se ohlasy v české společnosti. Text knihy provází mnoho unikátních fotografií a zajímavých příloh, včetně obsáhlého přehledu barikádnických jednotek.