SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Stíhačky nad Španělskem


Autor: Svatopluk MATYÁŠ   

Rok vydání: 1998

ISBN: 80-85280-53-1

Obálka: Vlastimil SUCHÝ

Skladem: ne

Cena: 170,- Kč

Zařazení: Odboj; Archiv

Formát: 165x235, stran 140, pevná vazba

Španělská občanská válka v létech 1936-1939 svým rozsahem a významem daleko přesáhla hranice lokálního konfliktu, neboť se v ní angažovaly velmoci - na straně nacionalistu Německo a Itálie, na straně republikánu zejména Sovětský svaz. Tyto státy si ze Španělska vytvořily polygon k vyzkoušení vojenské techniky, personálu i velitelského sboru v bojových podmínkách.
V této knize autor seznamuje čtenáře s působením a významem stíhacího letectva ve španělské válce. Páter knihy tvoří podrobné vylíčení vzdušných bojů ve většině klíčových bitev války. Současně s tím se letecký příznivec dozví, jak v nelítostné konfrontaci obstály jednotlivé typy letounu obou válčících stran. Vzdušné boje nad Španělskem potvrdily nezadržitelný nástup stíhacích dolnoplošníků, hlavně v podobě konfrontace konfliktu však hrály důstojnou roli také výrazně pomalejší dvojplošníky. Na republikánské straně se do paměti zapsal Polikarpov I-15, u nacionalistu pak snad nejklasičtější dvojplošník třicátých let - Fiat CR-32, na jehož konto pravděpodobně připadá největší podíl na vzdušných vítězstvích nacionalistického letectva včetne italské Aviazione Legionaria a německého Legionu Condor.
Protože bojová účinnost každého typu stíhačky závisí do značné míry na kvalitách pilotu, zařadil autor do knihy také kapitolu zachycující kariéry do-mácích i zahraničních es nacionalistického i republikánského letectva. K doplnění celkového obrazu slouží informace o organizaci a bojích stíhaček s bombardéry. Nechybí ani dostupné údaje o československé účasti ve válce, konkrétně o Janu Ferákovi a stíhacím letounu Letov Š-231.