SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Thud
Vzdušný boj proti srdci severního Vietnamu

Autor: Jack M. BROUGHTON   

Rok vydání: 1995

ISBN: 80-85280-36-1

Obálka: Miloslav KLOFANDA

Skladem: ne

Cena: 160,- Kč

Zařazení: Vojenské letectvo; Archiv

Formát: 165x235, stran188, pevná vazba

Autor, plukovník Jack Broughton není jen jedním z nejlepších bojových velitelů amerického letectva z války ve Vietnamu. Je i bývalým velitelem akrobatického týmu USAF Thunderbirds, který jako jediný mu velel celé tři roky, během kterých Thunderbirds vystřídali tři typy stíhacích letounu a stali se prvním nadzvukovým akrobatickým týmem na světě. V celé historii amerického vojenského letectva se jen dvaadvaceti pilotům dostalo cti velet týmu, který reprezentuje americké letecké síly po celém světě. Díky úspěchům, které plukovník Broughton dosáhl ve své profesionální kariéře pilota a velitele, mu byla v počáteční fázi Vietnamské války udělena povinnost osobně informovat presidenta Kennedyho o schopnostech a možnostech vzdušné obrany Spojených Státu.
Své první bojové zkušenosti získal plk. Broughton již v Korei a prohloubil je ve funkci velícího důstojníka ve Vietnamu. Právě o ně se s námi rozdělí v knize, která se na celém světě stala základní četbou všech milovníku válečné literatury a historie.
Plk. Broughton popisuje nespočet leteckých útoků na pozemní cíle, při kterých museli piloti během jediného letu třeba třikrát natankovat své F-105. Přiblíží nám život stíhacího pilota ve Vietnamu se vším všudy. Tedy i s tím, jak se bojuje proti nepříteli, kterému se nesmí napadnout letiště a zničit mu MIGy na stojánkách. I o tom, jak při svých bojových letech sledovali nepřítele budujícího základny na odpalování raket země-vzduch a nesmět proti tomu zasáhnout.
Fotografie, kterých je opět přehršel, dokumentují tuto těžkou službu a přinášejí svědectví z války, o které zatím tak málo víme.