SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Až nad oblaků lem


Autor: Miroslav LIŠKUTÍN   

Rok vydání: 1995

ISBN: 80-85280-32-9

Obálka: Vlastimil SUCHÝ

Skladem: ne

Cena: 109,- Kč

Zařazení: Odboj; Archiv

Formát: 165x235, stran 152, pevná vazba

Nikoliv neznámý autor, Miroslav Liškutín, plukovník let. v. v. a nositel britských DFC, AFC a mnoha čs. vyznamenání je autorem své další knihy, kterou lze uvést mottem - sonda do nitra pilota. Je biografií o boji, příbězích a osudu čs. vojenského letce-stíhače Miry Hanáka.
Není příběhem smyšleným, ale opírá se o skutečné události a o skutečný život. Lyrika soukromí i dramatičnost záchrany bombardéru B-25. Napínavý popis leteckého souboje i úvaha nad vzdušnými bitvami. Statečnost, odpovědnost, obětavost, pilotní mistrovství, dokonalá profesionalita, chlapství a vztahy mezi vyznavači modrých oblak a dobrodružství. I tak by se dalo uvést nové Liškutínovo vyprávění.
Bohatost knihy je dána již samotným časovým rozpětím od počátku třicátých let až do současnosti. Tím se autorovi podařilo zachytit výjimečné historické události zejména druhé světové války i to, jak se v nich ocital čs. vojenský letec. Zvlášť barvitě je zachycena samotná bojová činnost hrdiny knížky: létání na strojích Avia, Tiger Moth, Hurricane, Spitfire, Messerschmitt, Mosquito, Wellington, Gloster Meteor. Pilotování různých sportovních, cvičných a dopravních letounů.
Cesta Miry Hanáka začíná Moravou a pokračuje přes válečnou Francii a Velkou Británii zpět do Čech. Pak jej čeká útěk z totalitního režimu, opět RAF a proudové stroje, po nich britská letecká dopravní akademie a civilní létání soukromé i v královském aeroklub. V knize najde čtenář místa jakými jsou Kypr, Egypt, Jordánsko, Sinajská poušť, Irák, Kanárské ostrovy, Maroko, Zambie. A vše je spojené s člověkem, který svoji životní pouť zasvětil výškám, rychlosti a oblakům. Ale především lidem.