SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Letec


Autor: Jiří HARTMAN   

Rok vydání: 1995

ISBN: 80-85280-31-0

Obálka: Vlastimil SUCHÝ

Skladem: ne

Cena: neuvedena

Zařazení: Memoáry; Odboj; Historie ČS letectva; Vojenské letectvo; Archiv

Formát: 165x235, stran 168, pevná vazba

Poprvé se našim čtenářům představuje autor, který v srpnu 1945 přivedl do vlasti jako poslední velitel slavnou 310. čs. stíhací peruť.
Autor neokázale, zato upřímně a otevřeně přináší pohled na skutečnou podobu “válečných” poměrů a života čs. letce ve Francii. V Británii se činil jako zalétávač Curtiss P-40 i jako noční pilot, bojoval v řadách 111. britské perutě, 312. a později 310. čs. stíhací perutě, které nakonec velel.
S neobvyklým postřehem popisuje to, co v knížkách o letcích ve Velké Británii chybí: podíl 310. čs. perutě při Invazi, bojové akce stíhačů při ničení základen V-1 a
V-2, při doprovodech B-17, v Ardenách a nad Německem na sklonku války i poměry, které jim zabránili přijít na pomoc povstání českého lidu v květnu 1945. Poutavé jsou pasáže nejen z leteckých soubojů, ale i zážitky např. z manévrů námořnictva ve Scapa-Flow. Vzácná je autorova vzpomínka na Jana Masaryka.
Po dramatickém útěku v r. 1948, vstoupil Jiří Hartman opět do RAF a stal se nejen pilotem proudových stíhaček Vampir, Meteor a výjimečným instruktorem (učil létat manžela britské královny), ale i jedním ze zakladatelů vrtulníkového a záchranného létání v RAF. Konečně, myslíte si, vážení čtenáři našich knížek, že je moc složité přežít pád vrtulníku do moře?