Historie, letectví, letadla
letecká výzbroj a osobnosti
Nakladatelství letecké
a válečné literatury
Autor: Lubomír VEJŘÍK
Rok vydání: 1994
ISBN: 80-85280-26-4
Obálka: Miloslav KLOFANDA
Ilustrace: Miloslav KLOFANDA
Skladem: ne
Cena: 159,- Kč
Zařazení: Technika; Archiv
Formát: 165x235, stran 304, pevná vazba
Tak zní název připravovaného cyklu autora, který si klade za cíl seznámit českého čtenáře s historií japonského armádního a námořního letectva první poloviny dvacátého století, a to jak v kontextu s celkovým rozvojem letectví ve světě, tak i dějinnými událostmi na Dálném východě.
První díl, nazvaný Prolog, popisuje období let 1931-41, doby, kdy se Japonské letecké síly staly plnohodnotnou součástí císařské branné moci. Japonský letecký průmysl přestal kopírovat cizí vzory a vydal se vlastní, často i svízelnou cestou, plnou chyb, omylů, ale i triumfů.
Prolog nabízí popisy japonské letadlové techniky třicátých let, která umožnila mohutný nástup imperiální conquisty na asijském kontinentě, a seznamuje čtenáře s jejím nasazením v Mandžusku, na pobřeží Šanghaje, ve střední a jižní Číně, u Chalchin-golu i ve Francouzské Indočíně.
Prolog uvádí detailní přehled operační činnosti leteckých sil kuantungské armády KANTO HIKOTAI a námořního expedičního sboru Šima HOMEN KANTAI i individuální příběhy letců obou leteckých složek. V mnoha případech je konfrontuje je s pohledem čínské strany nebo údaji neutrálních zahraničních pozorovatelů.
Prolog vedle oficiální historie staví také vzpomínky přímých účastníků popisovaných událostí, jakými byla japonská esa Tecuzo Iwamoto, Saburo Sakai nebo Ryotaro Džobo, letecký konstruktér Džiro Horikoši či štábní důstojník námořního letectva Masatake Okumija. O své dojmy se podělí zahraniční korespondenti nejvýznamnějších světových deníků i poradce generalissima Čankajška, legenda amerického letectví a budoucí velitel proslulé 14. letecké armády USAAF Claire L. Chennault.
Prolog přináší také řadu pozoruhodných fotografií, diagramů a dat. V příloze čtenář najde hodnostní označení příslušníků armádního i námořního letectva, detailní přehled o organizační struktuře obou leteckých sil popisovaného období, přehledný jmenný seznam letců s právem nosit čestné označení Gekicuio - letecké “eso”.