SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Stíhací esa Luftwaffe


Autor: Svatopluk MATYÁŠ   

Rok vydání: 1994

ISBN: 80-85280-21-3

Obálka: Vladimír KOVAŘÍK

Ilustrace: Vladimír KOVAŘÍK

Skladem: ne

Cena: 99,- Kč

Zařazení: Archiv

Formát: 165x235, stran 178, pevná vazba

Zajímá vás, nakolik jsou věrohodné astronomické počty vzdušných vítězství nejlepších stíhacích es Luftwaffe? Chcete blíže poznat válečnou kariéru Ericha Hartmanna nebo Wernera Mölderse? Víte že Helmut Wick se těsně před svou smrtí 28.11.1940 dostal do čela nejúspěšnějších německých stíhacích pilotů Znáte jméno stíhače, který sestřelil nejvíc amerických čtyřmotorových bombardérů?
Odpověď na tyto a řadu dalších otázek vám přinese publikace, v níž autor navazuje na svůj článek v časopise Letectví+kosmonautika. Po kapitole o stíhacím letectvu Luftwaffe ve druhé světové válce, v níž se zaměřuje na klíčové konflikty a porovnává počty, ztráty, výkony i vlastnosti německých letounů s letouny protivníků, znovu podrobně rozebírá stupeň serióznosti a příčiny vysokého počtu vítězství německých pilotů v závislosti na řadě faktorů. V této souvislosti uvádí také názory žijících účastníků leteckých bojů na východní i západní frontě.
Dále seznamuje čtenáře s ověřováním sestřelů v Luftwaffe a jednotlivými stupni vyznamenání Rytířského kříže i s tím, jaké byly podmínky k jejich získání a jak se během války měnily.
Těžiště celé práce jsou stručnou, ale zhuštěnou formou podané válečné kariéry více než sedmdesáti Expertů Luftwaffe, mj. všech držitelů Briliantů a Mečů, včetně začátků některých z nich na španělském nebi. Kniha je doplněna velkým množstvím snímků es a jejich letounů, barevnými vyobrazeními vyznamenání, kamuflážemi letounů, jakož i řadou tabulek s čísli vítězství, ztrát letounů i personálu.
Autor napsal knihu ve snaze co nejobjektivněji posoudit celou složitou problematiku a soustředěním množstvím čísel, fakt a názorů dát čtenáři podnět k dalšímu přemýšlení a vlastním závěrům.