SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Stíhací letadla první světové války v Československu
Jednomístná stíhací letadla

Autor: Jan KAŠE, Vladimír PIRIČ   

Rok vydání: 1994

ISBN: 80-85280-23-X

Obálka: Vlastimil SUCHÝ

Skladem: ne

Cena: 74,- Kč

Zařazení: Historie ČS letectva; Technika; Archiv

Formát: 165x235, stran 144, pevná vazba

V prvním dílu plánovaného cyklu se čtenář dozví archivně podložené skutečnosti o vzniku československého stíhacího letectva po říjnu 1918. Páteř knihy tvoří rozsáhlá stať o letounech Spad VII a Spad XIII, která zachycuje dějiny našeho popřevratového letectví. Další kapitoly pak popisují letouny Fokker DVII, Roland DVIb, Berg, Nieuport, Albatros Oeffag a další, které se kdy ocitly na území Čech, Moravy a Slovenska.
Autoři důsledně vycházejí z dobových dokumentů, jejichž několikaleté studium přináší v nemálo případech zcela opačný pohled na věc než dosud publikované články. Klasickým případem je zhodnocení úlohy stíhacích Spadů a jejich role při obranyschopnosti našeho státu.
Kniha obsahuje mnoho černobílých fotografií, které si ve většině nekladou nárok na originalitu či první otištění. Jejich výběr byl však podmíněn snahou o co možná nejpřesnější popisku, případně o vztah k popisovaným skutečnostem. Součástí publikace jsou i přehledně zpracované osudy všech Spadů VII a XIII v našem letectvu a životopisy řady v textu zmiňovaných osob.