Historie, letectví, letadla
letecká výzbroj a osobnosti
Nakladatelství letecké
a válečné literatury
Autor: Stanislav VYSTAVĚL
Rok vydání: 2009
ISBN: 978-80-86808-68-0
Obálka: Jiří Souček
Skladem: ne
Cena: 430 Kč
Zařazení: Memoáry; Historie ČS letectva; Technika; Vojenské letectvo
Formát: pevná vazba 165x235, stran 392, barva
Více než 90 ti letá historie našeho vojenského letectva je nerozlučně spjata s jeho presentací na veřejnosti při leteckých dnech. Autor přibližuji slavnou, téměř osmdesátiletou historii čs. letecké akrobatické školy. Souhrnný přehled dosud chyběl.
Začíná předválečnou érou letecké akrobacie spojené se jmény štábního kapitána Františka Malkovského a nadporučíka (plukovníka i.m.) Františka Nováka - našich Králů vzduchu i dalších předválečných leteckých akrobatů. Po skončení II. světové války se obnovila tradice leteckých dnů. Pro tehdejší generaci se jména Josef Flekal, Karel Pošta či František Peřina stala lákadlem, zaručujícím nezapomenutelné zážitky jejich exhibicí. Jejich sláva skončila Únorem 1948. Štábní kapitáni Josef Flekal, Karel Pošta a František Peřina byli prostě “zápaďáci“ a přes čtyřicet roků museli čekat na návrat cti.
Navazuje období po roce 1951, nástupu proudové letecké techniky od S-101 (Jak-23), ale hlavně období mohutné presentace “patnáctek“. Jsou zmíněni jednotlivci, kteří předváděli akrobacii na MiGu 15, jsou popsány všechny akrobatické skupiny u jednotlivých leteckých divizí, vedené pplk. Kúkelem, plk. Kamenickým (“sedmička“), plk. Mošnou (“devítka“), zmíněny jsou všechny žatecké skupiny. Navazuje předvádění MiGů 19 a MiGů 21 (jednotlivci a skupiny), “Smažilova skupina“ Su-7, skupiny z Košic na L-29 a L-39 a také jsou popsány Letecké dny s Květy do r. 1990.
Politické změny v roce 1989 se odrazily i v oblasti presentace vojenského letectva. V nových podmínkách se mohli piloti Václav Vašek, Alois Häckel, František Hlavnička, Josef Hlava, Bohumil Trojan a Jan Budínský účastnit IAT ´91 ve Faifordu. Navazuje vznik “Display teamu“ a dlouhá řada velkých leteckých dnů s mezinárodní účastí, známých CIAFů. Do té předlouhé řady pokračovatelů tradice Králů vzduchu Malkovského, Nováka a dalších se srovnatelně zařadila řada pilotů – Václav Vašek, František Hlavnička, František Císař, Josef Miler, František Tabačko, Vítězslav Nohel a řada dalších. K nim se řadí skupiny “HIND“, “BOX “ a “HINDS“ na vrtulnících Mi-24, “DUHA“ na Su-22, “SZOBI KVARTET“ na L-410T v rámci “Display teamu AČR“.
Poslední část je věnovaná žhavé současnosti – zahrnuje období působení předváděcích pilotů VzS AČR ze základen Přerov, Náměšt nad Oslavou a Čáslav vč. roku 2009.
V knize je zařazeno veliké množství autentických fotografií ze všech období. Množství příspěvků a vzpomínek samotných aktérů nejlépe dokresluje “atmosféru mezi kotrmelci na našem nebi“.
Více než 90 ti letá historie našeho vojenského letectva je nerozlučně spjata s jeho presentací na veřejnosti při leteckých dnech. Autor přibližuji slavnou, téměř osmdesátiletou historii čs. letecké akrobatické školy.