SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Dva Walterové
Příběhy dvou československých občanů, sloužících jako piloti Luftwaffe

Autor: Jiří RAJLICH, Ivo PEJČOCH   

Rok vydání: 2012

ISBN: 978-80-87567-22-7

Obálka: Jiří SOUČEK

Skladem: ano

Cena: 190,- Kč

Zařazení: Memoáry; Vojenské letectvo

Formát: 165x235, 116 stran, vazba pevná, 120 fotografií

Napsali o nás, recenzovali tuto knihu

Přestože se o tom čtyřicet let od konce války v podstatě mlčelo, je dnes známo, že českoslovenští letci, kteří bojovali po boku polského, francouzského, britského a sovětského letectva proti nacistické Luftwaffe, nebyli jedinými občany bývalé Československé republiky, kteří se účastnili vzdušných operací na frontách 2. světové války. Na druhé straně stály stovky či spíše tisíce jiných. Vedle příslušníků slovenských Vzdušných zbraní tvořili nejpočetnější skupinu někdejší českoslovenští občané německé národnosti, kteří sloužili v řadách německých leteckých sil.
Patřili k nim i dva nedávno zemřelí letci Walter Bláha a Walter Smejkal. První z nich byl pilotem bombardéru a jeho životní osudy snesou jen těžko srovnání s mnohem známějšími válečnými letci. Již při svém prvním bojovém letu úspěšně dezertoval na spojeneckou stranu a domů se vrátil v uniformě příslušníka čs. zahraniční armády. Odvážný úlet pak neméně bravurně zopakoval ještě o několik roků později, když prchal z poúnorového Československa. Oproti tomu Smejkal bojoval jako stíhací pilot v Norsku v řadách známé Jagdgeschwader 5, a to až do německé kapitulace. Po skončení války se do vlasti vrátil jako válečný zajatec v otrhané německé uniformě. Shodou okolností byl jako nepostradatelný odborník vyňat z probíhajícího odsunu německého obyvatelstva a přes všechny nesnáze se pak zapojil do běžného civilního života.
Oba muži se nikdy nepotkali, přesto v jejich životech nacházíme pozoruhodné paralely. Nejen, že měli stejné křestní jméno, že milovali létání a že se po válce oba vrátili do Československa, kde oba chtěli žít normální občanské životy. Walter Bláha i Walter Smejkal se dokonce narodili ve stejném roce jen několik měsíců od sebe a stejného roku, opět krátce po sobě, leč každý na jiném konci světa svou životní pouť završili.


Klikni pro zvětšení

Bláha Walter na poválečné pasové fotografii. Z tváře muže doslova sálají nejen jeho dosavadní tvrdé životní zkušenosti, ale i sebevědomí, cílevědomost a odhodlanost.

Klikni pro zvětšení

Walter Bláha na poválečném snímku

Klikni pro zvětšení

Walter Smejkal jako nováček německé Luftwaffe

Klikni pro zvětšení

Walter Smejkal jako příslušník 16/JG 5 v jižním Norsku

Klikni pro zvětšení

Slaný, 2000. S generály Aloisem Šiškou od 311. čs. bombardovací peruti (vlevo) a Františkem Peřinou od 312. čs. stíhací peruti při odhalení pamětní desky americkým letcům, padlým 2. 3. 1945 v letecké bitvě poblíž Slaného