Historie, letectví, letadla
letecká výzbroj a osobnosti
Nakladatelství letecké
a válečné literatury
Autor: Stanislav ROGL
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-7573-004-6
Obálka: Jiří SOUČEK
Skladem: ano
Cena: 350,- Kč
Zařazení: Typy; Technika; Vojenské letectvo
Formát: 165 x 235 mm, 236 stran, pevní vazba, 118 fotografií
Provoz MiGů-23 v našem letectvu skončil před 18 lety. Poslední let se pak uskutečnil ještě v r. 2000 před 16 lety, přesto vzpomínky na jejich působení nadále zůstávají.
Doplnění provozu stíhacích MiGů-23 v našem vojenském letectvu vychází až po 3 letech od vzniku titulu Křídlo, klapky, hřeben z důvodu autorova těžkého úrazu páteře, byť vznikly současně. Třiadvacítky nabízí ohlédnutí - vzpomínku nejenom pro technický či létající personál, ale pro všechny fanoušky čs. a českého vojenského letectva. V případě Třiadvacítek se podařil zajímavý úkaz v historii našeho letectva. A to stručný životopis všech stíhacích MiGů-23 a cvičných variant MiG-23U doprovázejících výcvik pilotů na tomto typu. Asi se už nenajdou podklady o nějakém typu v našem letec tvu od r. 1918 abychom se dozvěděli kdy který letoun létal či nelétal, kolik hodin odlétal, kdy vzlétl poprvé a kdy naposledy, kolik se spotřebovalo paliva či pneumatik. Třiadvacítky nabízí poutavé vyprávění několika pilotů, přehled těch, kteří se o třiadvacítky v provozu nejvíce starali a těch, kteří se drželi kniplu. Nechybí ani nebezpečné situace, které dopadly dobře v podobě horkých vteřin, přehled výměn motorů, černých pasažérů, složení posádek posledních letů, některé přelety do zahraničí, statistika zajímavých perliček z provozu. Pro zasvěcené fajnšmekry ještě jednou i popis motorové zkoušky. Stíhací MiGy-23 si tuto pozornost určitě zasloužily.
Tato kniha je doplněním života a provozu stíhacích MiGů-23 v našem vojenském letectvu, ale i doplněním činnosti převážně u 1. stíhacího leteckého pluku „Zvolenského“. Jsem rád, že se materiál kolem stíhacích třiadvacítek díky ochotným kolegům a kamarádům podařilo nashromáždit do této podoby, která v historii našeho letectva od r. 1918 nakonec vznikla a která nemá obdoby. V našich knihovnách nenajdete tak komplexní přehled o provozu konkrétního typu letounů jako v tomto případě stíhacích třiadvacítek. Některé informace se sice v určitých kapitolách opakují, ale v kapitole samé pak vytváří celkové porovnání za celou skupinu stíhacích MiGů-23MF, ML a cvičné varianty U, která doprovázela výcvik pilotů na stíhacích třiadvacítkách.