SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Ladislav KELLER

Ing. Ladislav Keller se narodil v roce 1959 ve vesničce Moravec na Žďársku. Po ukončení základní školy začal studovat na Střední průmyslové škole strojní ve Žďáře nad Sázavou. V tomto období létal v Aeroklubu Křižanov, kde absolvoval nejprve plachtařský a později i základní výcvik na motorových letadlech. Po maturitě byl přijat na Vysokou vojenskou leteckou školu v Košicích, kde vystudoval obor velitelsko organizátorský – pilotní. Po absolvování v roce 1983 sloužil jako učitel létání u 1. školního pluku  v Piešťanech. V roce 1987 odešel z armády a nastoupil jako pilot u Leteckého oddílu MV, tzv. „vládní letky". V roce 1998 využil nabídky společnosti Travel Servis, kde létal na B-737 a současně zastával funkci vedoucího Oddělení bezpečnosti a prevence leteckých nehod. Po odchodu z Travel servisu létal jako kapitán u ČSA a nyní létá u slovenského dopravce Sam Air, kde současně vykonává i funkci vedoucího pozemního výcviku posádek.  

Od roku 1975, kdy jako patnáctiletý poprvé usedl do kabiny legendárního Blaníka, nalétal téměř 15 000 hodin, z toho více než 12 000 hodin jako velitel letadla. Jako instruktor nalétal přes 2000 hodin a dalších 700 instruktorských hodin má na simulátorech. Kvalifikaci velitele letadla má pro L-410, JAK-40, CL-601, TU-154 a B-737. Instruktorskou kvalifikaci a examinátorské pověření má pro L-410 a B-737 a zalétávací doložku zkušební lety provozní pro L-410.

Více než 25 let se věnuje svému velkému koníčku – rádiem řízeným modelům letadel a vrtulníků. RC modely nejen staví a létá s nimi, ale také v této oblasti pod pseudonymem publikuje v modelářských časopisech.

Publikuje i v odborné letecké literatuře. Je autorem celé řady odborných článků a reportáží v časopise Letectví a kosmonautika. V knize Učebnice pilota je autorem kapitol Principy letu, Navigace a Letadla. Nejznámější jsou čtyři díly "Nehody dopravních letadel v československu". Jeho poslední prací je kniha „Únosy dopravních letadel v Československu".

Ing. Keller je ženatý a se svoji první a jedinou ženou má tři dospělé děti a čtyři vnoučata.

Knihy vydané ve Světě Křídel:


Nehody dopravních letadel v Československu [2009]» seznam autorů